Barwna saga niemieckiej rodziny Reiffów współtworzącej polską historię i kulturę na tle minionych wieków. Autorka na podstawie źródeł historycznych, rodzinnych przekazów, wspomnień, a także starych zdjęć snuje fascynującą opowieść o Niemcach, dla których Polska stała się ojczyzną i prawdziwym domem.
Dokonując prywatnej archeologii rodzinnej autorka wyciąga z mroków przeszłości barwne sylwetki przodków, którym nieraz przyszło zmagać się z duchem dziejów. Począwszy od Jana Reiffa – protoplasty rodu, wybitnego w swym fachu rymarza – przez jego synów walczących w Powstaniu Styczniowym po cały korowód nietuzinkowych i temperamentnych pań autorka z lirycznym humorem wnikliwie pokazuje bogate losy mieszczańskiej rodziny. Na kartach książki odbijają się echem ważne dla polskiej kultury wydarzenia, wyrzucany na bruk fortepian Szopena, ceremonia pogrzebowa marszałka Piłsudskiego, których przodkowie autorki byli świadkami.
Z rodzinnej kroniki Marii Diatłowickiej wynurza się cenny obraz Warszawy sprzed lat, wielkomiejskiego tygla krzyżujących się kultur, Warszawy przedwojennej – miasta monumentalnych kamienic, czynszowych oficyn, burżuazyjnych salonów i zabaw w warszawskim klubie wioślarskim. Poprzez karty książki przewijają się żywo odmalowane postacie salonowych lwów, lokatorów rodzinnej kamienicy przy ul. Smoczej 28, warszawskich przedsiębiorców i inteligentów. „Mozaika rodzinna" hipnotyzuje czytelnika urokiem dawnych „prawidłowych czasów", bowiem autorka z epickim rozmachem i subtelną nostalgią rekonstruując prywatne dzieje uchyla drzwi do świata, który minął bezpowrotnie.


ISBN: 9788373863453
Kod paskowy: 9788373863453
Autorzy: Diatłowicka Maria
Rok wydania: 2010
Kod wydawcy: 29885
ilość stron: 394
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.3x24.1
Głębokość (mm): 33
Waga: 0.7
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Mozaika rodzinna (2010)

od PLN