Zaprojektowana typowo z myślą o zabawie w trybie wieloosobowym gra akcji z elementami taktycznej strzelaniny, a także cRPG. Tom Clancy's The Division jest dziełem studia Ubisoft Massive powstałym przy współpracy z Ubisoft Reflections.

Tom Clancy’s The Division to gra akcji z elementami RPG, ukierunkowana na rozgrywkę wieloosobową. Produkcja firmowana jest nazwiskiem jednego z najpoczytniejszych współczesnych autorów powieści sensacyjnych, Toma Clancy’ego, i stanowi pierwszą od wielu lat całkiem nową producenta bazującą na jego twórczości. Za stworzenie gry odpowiada szwedzkie studio deweloperskie Massive Entertainment, znane pecetowym graczom z World in Conflict czy serii Ground Control. Tom Clancy’s The Division powstał pod egidą koncernu Ubisoft, który od lat firmuje szereg swych gier nazwiskiem słynnego amerykańskiego pisarza, rozwijając tak modne marki, jak Rainbow Six, Ghost Recon czy Splinter Cell. Pomimo tego, że The Division wykonane było od początku najczęściej z myślą o konsolach ósmej generacji, gra ukazała się jednocześnie równocześnie na PlayStation 4 i Xboksie One, jak i na popularnych pecetach. Ze względu na specyfikę sprzętu, wersja na komputery PC oferuje wyraźnie pokaźniejsze możliwości konfiguracji parametrów graficznych, co w praktyce przekłada się na wyraźnie ulepszoną oprawę w porównaniu z konsolowymi wersjami gry.

Fabuła gry nawiązuje do znanej Dyrektywy 51, podpisanej tuż przed końcem kadencji przez prezydenta George’a W. Busha i zapewniającej ciągłość rządów w sytuacji doskonałego zagrożenia dla kraju. The Division demonstruje nam tragiczne skutki zamachu bioterrorystycznego na ogromną skalę. W Czarny Piątek, czyli w dniu inicjującym okres świątecznych zakupów w USA, śmiertelny wirus ospy atakuje nowojorczyków, przenosząc się na skażonych bankntoach. Kiedy w mieście wybucha prawdziwa pandemia, wszelkie struktury społeczne załamują się, a sytuacji nie ratuje nawet kwarantanna i interwencja wojska, do akcji wkraczają członkowie tytułowej tajnej agencji o nazwie Strategic Homeland Division. Kontrolowani przez graczy agenci muszą zmierzyć się nie tylko z rywalizującymi ze sobą frakcjami, pragnącymi przejąć kontrolę nad miastem i ustanowić w nim nowy porządek, lecz także wytropić odpowiedzialnych za atak terrorystów.

Wydane na platformie PC, PS4 i XONE Tom Clancy’s The Division to gra nastawiona na ogół na kooperacyjną rozgrywkę sieciową, łączącą elementy typowej trzecioosobowej strzelaniny z otwartym światem i akcentami RPG. Poszczególni gracze wcielający się w role agentów The Division w toku rozgrywki próbują opanować sytuację w ogarniętym anarchią mieście, co w praktyce sprowadza się do swobodnej eksploracji świata i realizacji całej masy zadań głównych i pobocznych, których najszczególniejszym elementem jest walka. Jej mechanika przypomina zaś w pokaźnym stopniu rozwiązania znane z takich gier jak Tom Clancy’s Ghost Recon, oferując możliwość taktycznego działania i chowania się za osłonami. Za realizację poszczególnych zadań kontrolowana poprzez nas postać zdobywa doświadczenie, dzięki któremu awansuje na kolejne stopnie. W dodatku wykonywanie niektórych zadań pobocznych daje nam zasoby potrzebne do odbudowy bazy operacyjnej, co przekłada się na udostępnienie nowych umiejętności, zezwalających np. Leczyć kompanów z drużyny, skanować okolicę i ujawniać znajdujących się w pobliżu wrogów, rozstawiać stację odnawiającą amunicję albo wysyłać miny samobieżne, szukające przeciwników i eksplodujące w ich pobliżu.

Zgodnie z koncepcją Tom Clancy’s The Division, pokaźną rolę w rozgrywce odgrywa czynnik online. W przeciwieństwie do większości sieciowych produkcji tego typu, gra zezwala na także zabawę w pojedynkę – choć przy najtrudniejszych zadaniach potrzebować możemy pomocy innych graczy. W sytuacji, w której nie dysponujemy odpowiednią liczbą chętnych do zabawy znajomych, gra pozwala nam korzystać z matchmakingu, działającego podobnie jak w strzelaninach sieciowych. Deweloperzy ze studia Massive Entertainment nie zapomnieli także o wielbicielach rywalizacji, proponując w The Division części trybu PvP, pozwalającego na atakowanie innych graczy w tak zwanej Strefie Mroku, co jednak skutkuje uzyskaniem tymczasowego statusu buntownika.

Tom Clancy’s The Division na platformie PC, PS4 i XONE korzysta z autorskiego silnika Snowdrop, który równocześnie na komputerach osobistych, jak i konsolach ósmej generacji ukazuje się naprawdę imponująco. Według zapewnień twórców, praktycznie każdy z widocznych części w grze ma tutaj osobne renderowanie, co przekłada się na niezwykłą szczegółowość świata i możliwość zastosowania szeregu dodatkowych efektów graficznych, takich jak widok kłębów pary wyciągających się z przebitej opony, efekty dziurawienia karoserii samochodowych czy kompletnie odmienna trajektoria łusek po pociskach.

Tom Clancy's The Division (PS4)

od 99.8 PLN