Wersja językowa: polska (napisy)

Wydanie: PL

Nośnik: Bluray


Assassin's Creed: Unity to kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych przygodowych gier akcji wytworzonych poprzez firmę Ubisoft, znaną m.in. Z kolekcji Prince of Persia, Far Cry, Rayman, itd. Jest to jeden z największych projektów w historii branży gier video, nad którym pracowało łącznie aż dziesięć oddziałów producenta w Montrealu (studio przewodzące pozostałym), Toronto, Singapurze, Quebecu, Annecy, Szanghaju, Chengdu, Kijowie, Montpellier i Bukareszcie. Tytuł tym razem pozwala wcielić się w rolę Arno – jednego z członków bractwa Asasynów, który wykonuje przeróżne zadania w XVIII-wiecznym Paryżu, podczas Rewolucji Francuskiej. Twórcy zatroszczyli się o odwzorowanie najsłynniejszych miejsc francuskiej stolicy, z rzeką Sekwaną i katedrą Notre Dame na czele.

W 1789 roku Francuska Rewolucja zmieniła niegdyś efektowny Paryż w istne piekło na Ziemi. Biedni mieszkańcy miasta przeciwstawiali się arystokracji, która w krwawy sposób starała się tłumić wszystkie bunty. Gracz wciela się w Arno – bohatera znajdującego się w środku tej bezwzględnej walki, starającego się zmienić losy swego narodu. Podczas przygody kieruje się on także osobistymi pobudkami, gdyż wcześniej doznał sporej straty, za którą czuje się odpowiedzialny i dzisiaj szuka odkupienia.

Wraz z Assassin's Creed: Unity kolekcja doczekała się nie tylko nowego bohatera, ale także wielu poważnych zmian. Z reguły wprowadzono system Adaptative Mission Mechanic, dzięki któremu gracz nie jest już prowadzony za rączkę podczas misji. We wcześniejszych odsłonach dostawaliśmy określone cele, a w razie niepowodzenia, misję trzeba było powtarzać od check pointu. Tym razem, jeżeli naszym zadaniem jest np. Śledzenie danego osobnika, to w sytuacji zgubienia go, musimy po prostu ponownie go odnaleźć. Zabawa jest więc kontynuowana choćby w przypadku nieudanego podejścia, co rozszerza tak zwaną immersję. Dodatkowo Paryż zmienia się wraz z naszymi poczynaniami, w związku z czym częste zabijanie sprawi, że władze powiększą liczba straży i patrolów na ulicach, a wrogowie staną się ostrożniejsi, gdyż będą świadomi zagrożenia.

Rozgrywka została także usprawniona o bardziej naturalny system poruszania parkour. Arno, tak jak jego poprzednicy, potrafi wspinać się na wszystkie budynki oraz sprawniej porusza się podczas schodzenia z nich. Dzięki czemu zrezygnowano z wszędobylskich stogów siana, które pojawiają się dzisiaj widocznie rzadziej. Oprócz tego bohater posiadł umiejętność skradania się. Zmianie uległa ponadto walka, która jest bardziej wymagająca, a przeciwnicy są sprytniejsi i wytrzymalsi. W związku z tym wykaraskanie się z tarapatów nie już tak prostym zadaniem, jak kiedyś.

Arno w czasie zabawy się zmienia. Twórcy przygotowali rozbudowany system rozwoju postaci, w którym zdobyte punkty doświadczenia przeznaczamy na rozwój umiejętności bohatera w trzech aspektach - skradania się, walki i nawigacji. Oprócz tego można zmieniać jego strój oraz wyposażenie.

Zabawa odbywa się w trybie single player, lecz deweloper zatroszczył się też o kooperację online dla czterech graczy. W tym celu przygotowano specjalne misje pokroju sabotowania i wykonywania egzekucji, ochraniania wskazanych osób, itd. W każdym przypadku liczy się ścisła współpraca, komunikacja i stosowanie swoich umiejętności.

Assassin's Creed: Unity powstało w oparciu o zupełnie nową technologię, przygotowaną na zapotrzebowania konsol PlayStation 4, Xbox One i komputerów PC. Nowy silnik jest w stanie wygenerować choćby 5 tysięcy postaci niezależnych oglądanych na ekranie w tym samym czasie (ponad 30 razy więcej aniżeli poprzednie odsłony). Ponadto będziemy mogli zwiedzać nie tylko ulice,jeszcze wnętrza budynków Paryża.

Assassin's Creed Unity (Xbox One)

od PLN