List z Polski to w pierwszej kolejności film, który bije w Internecie rekordy popularności. Wyprodukowany dla holenderskiej telewizji, wywołał burzę. Jako pierwszy zadawał niewygodne pytania odnośnie katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie narodził się pomysł napisania książki, która stanowiłaby pełną transkrypcję wywiadów, jakie zostały udzielone na potrzeby filmu.

Rozmówcy Mariusza Pilisa? wśród nich Wiktor Juszczenko, Władimir Bukowski, a także Piotr Naimski? mieli ewidentnie więcej do powiedzenia, niżeli mogła pomieścić taśma filmowa. Powstała książka ważna, stawiająca pytania o Rosję, politykę Lecha Kaczyńskiego, rolę Polski w świecie. Pytania, które dla wielu mogą być niewygodne. Jedno z nich brzmi: w jakim kierunku zmierza Polska? Drugie: kto wskazuje ten kierunek?

?Tej książki po prostu nie wypada nie znać?.
Rafał A. Ziemkiewicz
?Myślę, że jesteśmy w szczególnie niebezpiecznej sytuacji międzynarodowej. A ona jest tym bardziej niebezpieczna, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlategoobecnie rządzący i ośrodki opiniotwórcze robią wszystko, aby Polakom wmówić, że są absolutnie zabezpieczeni układami międzynarodowymi, że NATO i UE gwarantują nam po wieczne czasy bezpieczeństwo. Niestety, to nieprawda.?
Bronisław Wildstein
?Nie mam najmniejszych wątpliwości co do faktu, iż Zachód znów was sprzedaje.?
Władimir Bukowski
?Nazywałem [Lecha Kaczyńskiego]?polskim Ronaldem Reaganem? i jestem przekonany, że wcześniej czy później większość sobie to uświadomi.?
Wiktor Juszczenko

List z Polski (236 str.)

od PLN